Czym są kalorie?


Życie odchudzających się i dbających o linię kobiet potrafi przez cały dzień krążyć wokół liczenia i sprawdzania kalorii. Nieustanne sprawdzanie ilości kalorii w 100 gramach produktu, liczenie dziennego zapotrzebowania na kalorie, ich dziennego spożycia w ciągu dnia. Kalorie potrafią zaprzątnąć nam głowę, popsuć nam humor ale i pomagają nam pracować nad dyscypliną i kontrolować ile energii spożywamy.

Tylko czy wiemy dokładnie czym są kalorie? Kaloria z języka łacińskiego oznacza ciepło. W kaloriach mierzymy energię, którą przyjmujemy w celu funkcjonowania naszego organizmu pl.wikipedia.org. Jest to jednostka miary energii, którą dostarczamy wraz z pożywieniem. Pod względem naukowym kaloria określa ile ciepła potrzeba do podniesienia temperatury 1 grama ciała, bądź 1 mililitra wody z 14,5 do 15,5 stopnia w skali Celsjusza. Ponieważ sama kaloria (cal) jest bardzo małą jednostką energii, i używa się jej w mowie potocznej to faktycznie energie mierzy się w kilokaloriach (kcal). Kilokaloria to 1000 kalorii. Mimo iż na większości etykiet używa się skrótu „kcal” i dokładnie oznacza to kilokalorie, ogólnie przyjęło się w mowie potocznej używanie określenia kalorie.

Wszystkie produkty żywnościowe, które przyjmujemy wraz z przyjmowanymi pokarmami zawierają w sobie pewną pulę energii.  Węglowodany, białka i tłuszcze czyli podstawowe składniki pokarmowe zawierają różą ilość kcal. A zatem 1 gram węglowodanów dostarcza 4 kcal energii, taką samą wartość energii dają również białka czyli 1 gram białka dostarcza 4 kcal. Natomiast najbardziej energetycznym składnikiem pokarmowym jest tłuszcz, który w 1 gramie zawiera aż 9 kcal.

Dlatego podczas odchudzania zaleca się ograniczenie podaży tłuszczów wraz z pożywieniem. Niezwykle istotne jest kontrolowanie ilości przyjmowanej energii podczas odchudzania, ale nie można zapominać też o jakości przyjmowanych pokarmów. Niezwykle istotne jest kontrolowanie ilości przyjmowanej energii podczas odchudzania, ale nie można zapominać też o jakości przyjmowanych pokarmów

Rate this post