Dlaczego trzeba pić wodę?


W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo kampanii oraz informacji, że najlepszym napojem w naszej codziennym życiu powinna być woda. Dlaczego? Woda stanowi ponad 60% organizmu człowieka. Wartość ta nie jest ściśle określona, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się i tak u noworodka stanowi ok 70% a osób starszych do 50%. Różnica ta związana jest ze spadkiem beztłuszczowej masy ciała. Na ogólną zawartość wody w organizmie składa się woda wewnątrzkomórkowa (2/3 wody ustrojowej) i woda pozakomórkowa.

Ten cenny związek uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych zachodzących w naszych organizmach, transportuje  wewnątrz ustroju inne składniki np https://pl.wikipedia.org/wiki/Od%C5%BCywianie. substancje odżywcze, hormony, enzymy oraz produkty przemiany materii. Woda jest niezbędna do usuwania zbędnych produktów przemiany materii a także do nawilżania stawów, błon śluzowych i oczu. Dzięki niej potrafimy regulować temperaturę ciała, pocąc się np. w upalne dni. Woda stanowi średnio 60–70% limfy, 95% osocza krwi a w przypadku kości 20%.

Woda to nie tylko ciecz płynąca z kranu czy też zakupiona przez nas w butelkach pl.wikipedia.org. Napoje stanowią główne źródło, ale nie należy zapominać również o warzywach (do 95 %), owocach (87%), mleku i napojach mlecznych (do 89%). Zaleca się picie 3l wody dziennie, jednak zapotrzebowanie na ten związek zależy także od naszej aktywności fizycznej, diety czy klimatu środowiska (temperatury). Zapotrzebowanie wzrasta przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności powietrza oraz na dużych wysokościach i zwiększonej aktywności fizycznej. Dlatego też w upalne dni zaleca się spożywanie dużej ilości płynów.

Pamiętajmy iż spożywanie produktów zawierających znaczne ilości błonnika w diecie sprzyja większym stratom wody z kałem. Duże spożycie sodu oraz alkoholu zwiększają utratę wody z organizmu pl.wikipedia.orgDlaczego właśnie woda? Jest najzdrowsza – nie zawiera cukrów a co za tym idzie kalorii. Z tego powodu polecana jest osobom odchudzającym się.

  • Niedobór wody prowadzi do odwodnienia, co skutkuje są zaburzeniami mowy i wydalania moczu,  niewydolnością nerek oraz zmianami ciśnienia krwi. Osobami szczególnie wrażliwymi na niedobór płynów są niemowlęta, osoby starsze oraz chorujące na takie choroby jak cukrzyca czy zapalenie nerek.

Rate this post