Jak prawidłowo się rozciągać?


Regularnie biegając i trenując nie możemy zapomnieć również o rozciąganiu. Rozciąganie, (ang. stretching) jest ważnym elementem treningu, który uelastycznia nasze mięśnie i dodaje nam gibkości. Skurcz mięśni podczas treningu, jak sama nazwa wskazuje powoduje skrócenie jego długości, skurczenie. Po ciężkim treningu należy te mięśnie rozluźnić i rozciągnąć. Dzięki rozciąganiu po treningu biegowym pomożemy naszemu organizmowi naturalnie wydłużyć krok, co bezpośrednio przełoży się na wyniki w bieganiu. Jeśli dużo czasu poświęcamy na treningi nie żałujmy już tych kilka minut na rozciąganie. Jeśli dużo ćwiczymy na siłowni, dobrze rozwinięte mięśnie, ale nie rozciągnięte nie zawsze pozwalają nam na prawidłowe wykonywanie wszystkich ćwiczeń.

Podczas stretchingu należy pamiętać, aby nie rozciągać mięśni i stawów, które nie są rozgrzane. Nasze stawy są przyklejone do kości, można je porównać do modeliny. Pewnie pamiętacie z dzieciństwa, że modelina zimna jest mało elastyczna i nie poddaje je się naciąganiu pl.wikipedia.org. Dopiero po obróbce cieplnej staje się miękka i można z niej formować co tylko nam się podoba. Ściany kości, do których przytwierdzone są stawy nie są idealnie gładkie, ich powierzchnia jest chropowata o mikroskopijnej fakturze, i to właśnie dzięki tej chropowatości ścięgna trzymają się ścian. Przed rozciąganiem należy odpowiednio rozgrzać mięśnie, aby ciepłota z mięśni mogła zostać przekazana również do stawów. W odwrotnym przypadku podczas rozciągania nierozgrzanych mięśni i stawów dochodzi do mikrourazów, włókna ścięgien mogą się porozrywać i poodrywać od ścianek kości. Stąd na drugi dzień możemy odczuwać bóle nadwyrężonych stawów.

Podczas rozciągania nie należy pulsować, aby rozciąganie było efektywne, najlepiej utrzymywać jedną pozycję ok 20 sekund, wtedy mięsień i stawy przyzwyczajają się do nowej pozycji, po tym czasie można lekko pogłębić ćwiczenie, w miarę swoich możliwości. Rozciąganie przyspiesza również regenerację po wysiłku i zapewnia prawidłową ruchomość stawów. Rozciąganie przyspiesza również regenerację po wysiłku i zapewnia prawidłową ruchomość stawów

Rate this post