Zdrowy kręgosłup filarem dla naszego ciała


Fizyczna postawa człowieka jest nawykiem związanym z codzienną działalnością, stanowi także odzwierciedlenie stanu fizycznego i psychicznego jednostki. W ciągu trwania całego życia ulega zmianom, dlatego warto o nią dbać już od pierwszych chwil.

W momencie narodzin postawa znacznie różni się od tej osiąganej w wieku dorosłym. Barki nie wystają do przodu, brzuszek jest wypukły a cały tułów pochylony jest do przodu. Kręgosłup nie odrywa w tym czasie większego znaczenia, dziecko większość czasu spędza leżąc. Wraz z pierwszym postawionym krokiem zaczyna on stanowić podporę dla całego ciała, Podczas dorastania postawa ciała staje się wyprostowana a wystawanie brzucha się zmniejsza.

Anatomicznym kluczem postawy ciała jest kręgosłup, który stanowi oś naszego ciała, jest  kostnym rusztowaniem. Kręgosłup składa się z 34 kręgów, które łączą się z poniżej i powyżej leżącymi kręgami za pomocą stawów, torebek stawowych, wiązadeł i mięśni pl.wikipedia.org.

Kręgosłup pełni trzy funkcje w naszym organizmie

W związku z tak istotną rolą jaką ogrywa on w naszym życiu należy o niego dbać już od młodych lat. Pamiętajmy iż zaniedbanie może doprowadzić do wad postawy. Wady te są  istotnym problemem zdrowotnym naszego społeczeństwa pl.wikipedia.org. Gwałtownie zmieniające się środowisko życia spowodowało iż człowiek nie jest w stanie nadążyć za dynamiką tych zmian. Coraz częściej spotykamy się z zaburzeniami postawy, dlatego też warto zainwestować w przyszłość i wprowadzić aktywność fizyczną do naszego życia.

Rate this post