Żurawina, właściwości i jej wpływ na zdrowie


Aktualnie najczęściej stosowaną w Polsce odmianą żurawiny jest żurawina sprowadzana z zagranicy, czyli żurawina amerykańska, troszkę większą od coraz rzadziej spotykanej polskiej odmiany – żurawiny, która rośnie dziko, późną jesienią na podmokłych terenach. W sklepach i na targowiskach możemy kupić świeżą żurawinę, suszoną, czy robione z niej przetwory. Te małe czerwone owoce kryją w sobie bogactwo witamin i antyoksydantów. Szczególnie bogate są w witaminę C i trochę żelaza. Jeśli chodzi o antyoksydanty, trzeba wspomnieć o poliantocyjanidach – które są najsilniejszymi antyoksydantami, mające największą moc w przeciwdziałaniu nowotworom pl.wikipedia.org.

Dołączenie żurawiny do swojej diety może przynieść wiele korzyści. Wiele kobiet pewnie wie, że działa leczniczo na zapalenie pęcherza i dróg moczowych nie pozwalając bakteriom na zasiedlanie się na ścianach dróg moczowych. Dzięki temu działaniu bakterie szybko są wydalane z organizmu. Wiemy również, że picie soku żurawinowego korzystnie wpływa na dobry cholesterol HDL, podnosząc jego stężenie pl.wikipedia.org. Wysoki poziom dobrego cholesterolu przyczynia się prewencyjnie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Może nie wszyscy wiedzą, ale pijąc sok żurawinowy chronimy również naszą jamę ustną, a konkretnie o nasze zęby, aby nie wdała się próchnica – tu również nie pozwala bakteriom na zasiedlenie się. Zostając w temacie baterii, żurawina zwalcza również Helicobacter pylori, bakterię, która odpowiada za wrzody żołądka. Na sam koniec żurawina, zwalcza rolne rodniki, których obecność w organizmie przyczynia się do takich chorób jak Alzheimer, Parkinson i wcześniej już wspominanych nowotworów, a nawet zaćmy czy reumatyzmu.

Na polskim rynku możemy kupić soki żurawinowe, owoce suszone, sosy do mięs, dżemy, konfitury, różnego rodzaju herbatki żurawinowe. Żurawinę można również przyjmować w postaci suplementów diety, głównie są to tabletki z wyciągiem z żurawiny, bardzo pomocne przy infekcjach układu moczowego. Możemy śmiało ją przetwarzać, bowiem po przetworzeniu nie traci swoich właściwości.

 

Rate this post